4 Eylül 2015 Cuma

Assos- Behramkale Köyü ve Athena Tapınağı


 Assos Antik Liman'dan dönüşe geçerken mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Behramkale köyü ve Athena Tapınağı'nı ziyaret ettik. Ancak tek bir arabanın geçebildiği daracık uçurum yolda ilerlerken harika bir manzara size eşlik ediyor. Durup fotoğraf çekilmenizi kesinlikle öneririm. Sonrasında şirin mi şirin Behramkale Köyü'nü gittik. Burası bana Şirince'yi hatırlattı. Biraz yürüdükten ve yokuşları çıktıktan sonra Athena Tapınağı'na varıyorsunuz. Yolda köylü teyzeler hediyelik eşyalar, kekik, zeytinyağı ve karadut suyu gibi ürünler satıyorlar. Biz de mis kokulu kekiklerinden ve kendi yetiştirdikleri sebzelerden aldık ve çok tatlı mı tatlı köylü teyzenin kendi yaptığı buz gibi lezzetli karadut suyunun tadına baktık.
Athena Tapınağı'na kadar çıkabildiyseniz mutlaka orayı ziyaret edin. Evet belki sadece bir taş yığını gibi görünebilir ama o dönemki halinin maketini gördüğünüzde nasıl etkileyici ve ihtişamlı bir yapı olduğunu anlıyorsunuz. Harika deniz manzarası da başka bir etkileyici detay.

MÖ 540 Yılında inşa edilmiş bu tapınak Tanrıça Athena'ya ithaf edilmiş. Tapınaktaki ilk kazı 1838 yılında gerçekleşmiş ve bulunan mimari sütunlar -bu kısma dikkat- Fransa'daki Louvre Müzesi'ne götürülmüş. 1881-1883 Yılları arasında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün gerçekleştirdiği kazıda bulunan mimari sütunlar da Amerika'daki  Boston Fine Art Müzesi'ne ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne taşınmıştır. Sağolsunlar İstanbul'u da birazcık düşünüp birkaç sütun hediye etmişler (!)


  Gezimizin sonunda tapınaktan dönerken çok meşhur olduğunu duyduğum Ehli Keyif'de damla sakızlı dibek kahvesi içtik. Sunumları ve mekan harika. Kahve için çok da güzeldi yorumunda bulunamam sanırım; güzeldi ama çok da lezzetli buram buram damla sakızı tadı aldığım bir yoğunluk yoktu. Yine de mekandan çok keyif aldık ve yorgunluğumuzun üstüne çok iyi geldi. 

   Behramkale köyünde denizinin çok iyi olduğunu duyduğumuz Kadırga Koyu'na doğru yola çıktık. Maalesef plaja fotoğraf makinemi götürmek istemediğim için orayı fotoğraflayamadım. Deniz yine çok temiz ve çok berraktı. En kısa zamanda yine gitmek istediğimiz bir yer Assos. Gitmek görmek isteyenlere tavsiye ederim.

1 yorum:

  1. I am drinking too turkish coffee while reading your post ;)

    Have a lovely weekend :)
    http://beautyfollower.blogspot.gr/

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için gerçekten çok değerli ve bu yüzden elimden geldiğince cevaplamaya ve bloglarınızı ziyaret etmeye çalışacağım.

Reklam amaçlı link verilen yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR!

Şimdiden çoooook teşekkürler:)))

Thank you very much for passing by. I'll get back to you Asap:)))

Hype me on Lookbook!